Size bu ay dünya edebiyatının  önemli bir isminin çocuklar için yazdığı güzel bir örneği tavsiye edeceğim. Aslında daha once de Umberto Eco’nun Cecü’nün Cüceleri kitabını yazmıştık. Bunun gibi güzel örnekler dilimize çevrilerek hızlı bir şekilde kazandırılmaya devam ediyor. Böyle büyük yazarların çocuklara da edecek bir çift lafları olduğunu görmek çok hoş ve verdikleri mesajlar fikir açıcı. Bahsedeceğimiz kitap Jose Saramego’nun Suların Sessizliği kitabı. Portekizli bir köylü ailenin oğlu olarak doğan yazar 1998 yılında Nobel Edebiyat ödülünü kazanmıştır. Eserlerinde iberal demokrasinin insanları sürüklediği sağlıksız ortamı olağanüstü bir ustalıkla anlatmıştır. Çağdaş dünya edebiyatının ünlü yazarı bu kitabında da kaçan bir balığın peşinden bir çocuğun duygularını takip etmektedir.

Kaçan balık her zaman büyük mü olur. Ama niye?  Sahip olamamak, isteyip de kavuşamamak acı verir de ondan. Ama yine de yaşamımızı biraz daha anlamlı kılmak için ne kaçırdığımızı sergilemek isteriz. Muhakkak ki, kaçırılan şey hep sahip olunandan, ulaşılandan büyüktür.

Kahramanımız oltasını alıp nehre, balık avlamaya gider.  Avcılık konusunda pek de başarılı olmayan  kahramanımızın oltasına güçlü bir balık vurur. Misina kopar. Kahramanımız olduğu yerde kalakalır hayal kırıklığıyla. Sonra birden kaçan balıkla hesaplaşmaya karar verir. Olta takımını yenilemek için ninesinin evine koşar. Ninesi ile sohbetleri etkileyicidir ama  kahramanımızın kulakları ninesinin önemli sorularına kapalıdır. Nehre geri döner. Gün çoktan kararmıştır. Oltasının mantarı suda durur, kendisi kıyıda. Suyun sessizliğinden daha derin bir sessizlik olmadığını düşünüverir oracıkta. Yenilgiyi kabullenmenin zamanı gelmiştir. Oltasını toplar. Balık kaçarken onun oltasının iğnesiyle kaçtığına göre balık onundur aslında. Kim tutarsa tutsun. Teselli ödülü. Çocuğun keşfettiği de suların sessizliğiyle ilgili deneyimidir aslında. José Saramago, bu küçük öyküyü anılarının arasından çıkarıp yazmış. Çok yalın bir anlatımla pek çok fikri de işleyivermiş aslında.

Öyküyü resimleyen Manuel Estrada da Saramago’yla aynı yalınlık ve derinlikte çizmiş.

Bence bu balığı kaçırmayın ve tükenmeden çocuğunuza okuyun derim. Sonra kaçan balık büyük stanozolol injection price olmasın….

Gelişimsel Yaş Aralığı: 5-6 yaş