Bu kitabı her iki kapağından da başlanarak okunabilecek şekilde hazırlanmış olması çok esprili ve düşündürücü bir hikaye örüntüsüne taşıyor bizi.

Kendinizi şanslı mı yoksa şanssız mı hissettiğinizi düşünüp karar verebilirsiniz hangi kapaktan okumaya başlayacağınıza. Hangisini seçerseniz seçin, öykü aynı biçimde başlıyor: Güneşli bir gün ve Amanda dışarı çıkmak istiyor. Her iki öyküde de kapıdan çıkınca sola dönüyor. “Şanslıyım” tarafından okumaya başladıysanız, sola dönerek Amanda’nın kafasına düşebilecek bir saksıdan kurtulduğunu görüyorsunuz. “Şanssızım” tarafından başladıysanız, Amanda’nın sola dönerek güzel bir balon sahibi olma fırsatını kaçırdığını görüyorsunuz. Amanda karşı kaldırıma geçiyor. “Şanslıysa” azgın bir köpekle burun buruna gelmekten kurtuluyor. “Şanssızsa” sevimli bir köpekle karşılaşma fırsatını kaçırıyor. Amanda parka giriyor. “Şanslıysa” bir bisiklet kazasından kurtuluyor. “Şanssızsa” kralla kraliçeye el sallama (!) fırsatını kaçırıyor. “Şanslıysa” parktan çıkıyor ve bir köpek kakasına basmaktan kurtuluyor. “Şanssızsa” parktan çıktığı için yeni salıncakları görmemiş oluyor. Sağa dönüyor ve “şanslıysa” en sevmediği arkadaşıyla karşılaşmaktan kurtuluyor. “Şanssızsa” sağa dönerek en yakın arkadaşıyla karşılaşamıyor. Öykünün sonuna ulaştığınızda “şanslıysa” şanslı olduğunun farkında olmadığı için ne kadar şanssız olduğunu okuyoruz. “Şanssızsa” şanssız olduğunun farkında olmadığı için ne kadar şanslı olduğunu okuyoruz. “Şanssızım” başlıklı kapakta sevinen, “Şanslıyım” başlıklı kapakta “dehşete düşmüş” bir Amanda var.

Çocuklar için dialektiğe giriş kitabı gibi bir şey.

Kitap gerçekten kafa karıştırıcı; iyiyle kötünün, şanslılıkla şanssızlığın, olumluyla olumsuzun ne olduğunu düşünmeye zorluyor. Olumlu ya da olumsuz görünen durumların, o durumu ele aldığımız ana, o anda sahip olduğumuz bilgiye göre ne kadar değişken olabileceğini gösteriyor. Bu kitap algılarla oynamayı teşvik eden, soru sorduran bir kitap olması özelliğinden dolayı her iki öyküyü de mukayese ederek birkaç kez okunmalı bence.

Gelişimsel Yaş Aralığı: 7-8 yaş