Tülin Kozikoğlu, farklı ruh hallerini ve duyguları çok tatlı bir uslup ile işlediği bir kitap serisi hazırlamış. Bu seri bize, çocuklarımızla olumsuz duygular ve durumlar hakkında konuşmak fırsatını verdiği için çok kıymetli bence. Didaktik olmanın ve öğüt vermenin kolaycılığına kaçmadan bunu başarması da yazarın edebi gücü olmalı.

Duygularla ilgili konuşarak kitap okumak çocuk için çok önemli bir işleve sahiptir. Çünkü böylece çocuk, olumsuz duyguların da konuşulabilir bir şey olduğunu anlar, adı konan her şey içimizi rahatlatır dolayısıyle çocuk da rahatlar. Ve en önemlisi olumsuz duygular söze döküldüğü zaman, olumsuz davranışlara dönüşme ihtimali azalır.

Her zaman super hissetmek zorunda olmadığının mesajını almak çocuk için çok önemlidir. Kendisini kırgın, kızgın, tedirgin, kıskanç, öfkeli hissedebileceğinin ama gidip vuramayacağının, ya da insanların elinden bir şeyi çekip alamayacağını öğrenmelidir.

İşte en lanet anında bile anne ile temasta kalarak konuşabilen çocuk, bu tecrubeyi başka bir şeye dönüştürülmüş, kaldırılabilir, adlandırılabilir dolayısıyle “düşünülebilir” hali ile geri almış olur.

Öfkeli Örümcek Rıza da, sürekli olarak her yere ağlar örmektedir. Ama tüm hayvanlar onun ağına takılıp düşmektedir ve ağını bozmaktadırlar. Rıza sürekli öfkelenmektedir. Sanki, kendi kendisine öfkelenmek için bahane yaratmaktadır. Zaten öfkeli insanlar da öyle değil midir? Öfkelerini yamayacak bir dış mihrak bulmaya çalışırlar sürekli. Ama bu öyküde Örümcek Rıza sonunda bu lanet halini dönüştürmeği başarır ve örümcek ağlarını renkli yaparak bozulmalarını engeller ve kendi öfkesini de yaratıcılığa dönüştürmüş olur.

Bana bu Örümcek Rıza “yeterince iyi” bir anneye sahipmiş gibi geldi!!!

Lütfen çocuklarımız olumsuz duygulardan korumaya çalışmayalım.  OLUMSUZ DUYGULAR AŞI GİBİDİR…. Şimdi az dozlarda verilirse, sonra büyük acılara karşı daha dayanıklı olabilirler.

Serinin diğer kitapları:

İnatçı Kirpi Mina

Mutsuz Kedi Dila

Bilmiş Fare Tuna

Kıskanç Kurbağa Eda

Öfkeli Örümcek Rıza

Tembel Balık Sefa

Korkak Kuş Sema

Gelişimsel Yaş Aralığı: 5-6 yaş