Fiziksel zorbalık, birinin vücuduna zarar verme veya birinin malına zarar verme niyetini içeren her türlü davranışı içerir. Zorbalık , özellikle de fiziksel zorbalık hem ebeveynler hem de çocuklar için çok zorlayıcı bir durumdur. Aileler çocuklarını koruyabilmeyi, onların güvende olmasını sağlamak isterler.Ancak konu zorbalık olduğunda , aileler de çocuklar kadar zorlanıp eli kolu bağlı hissedebilirler. Fiziksel zorbalığa uğramak , çocuk ve ergenlerde depresyon, endişe, kendini yalnız hissetme , düşük öz-saygı, akademik performansın düşmesi gibi sonuçlara sebep olabilir.Bazı çocuklar okullarda zorbalığa uğradıkları için okul değiştirmek veya ev eğitime kadar birçok farklı yol  denerler.

 

Fiziksel Şiddete Başvuran Zorba ile Nasıl Baş Edilir?

Zorbadan Uzak durun

Zorbanın ulaşamayacağı bir yerde kalın ve zorba ile aynı yerde olmaktan kaçının.

Örneğin, zorbanın dolabının yerini  biliyorsanız ve tenefüslerde genelde orada takılıyorsa, oradan geçmeyin. Eğer okul kampüsünde çocukları sıkıştırdığı bir yer varsa, oraya gitmeyin. Yemekte yakınına oturmayın. Böylece zorbanın gözünden uzak olursunuz.

Unutmayın eğer zorba sizi bulamazsa size sataşamaz!

Düşük Profil Çizin, Dikkat Çekmeyin

Akranları tarafından reddedilen çocuk ve ergenler  tarafından sıkça görülen hatalardan biri, zorba etrafındayken çocukların kendilerine dikkat çekmeleridir. Bu çocuklar,  zorba yakındayken şaka yapabilir veya dikkat çekici uygunsuz davranışlarda bulunabilir böylece zorbanın hedefi haline gelirler. Oysaki zorba etraftakyen daha düşük bir profil çizmek ve dikkat çekmemek çocukları hedef haline gelmelerini engeller.

Unutmayın, eğer zorba sizi farketmezse size sataşma şansı azalır!

Zorbayı Kışkırtmayın

Zorbaları kışkırtmaktan daima kaçınmalısınız. Zorbayla alay etmek ya da  onunla dalga geçmek zorbayı daha da provoke eder. Bununla beraber zorbaya rahatsızlık vermek veya onu utandırmak da onu kışkırtır. Zorbalar sinirlendiğinde veya utandığında, kışkırtılmış hissederler ve genellikle şiddete başvururlar.

Zorbalara , önceki yazıda bahsettiğimiz sataşma yöntemini de kullanmayın. Zorbanın size sataşmasına ‘’ Ne var ? ‘’, ‘’ee, komik mi şimdi bu?’’ gibi cümleler ile cevap vermek zorbayı utandırır ve böylece size karşı daha çok agresifleşebilir.

Zorbaya karşı polislik yapmayın !

Bazı çocuklar veya ergenler , diğer çocukların çiğnediği kuralları veya yaptıkları yanlışları hemen işaret etmek ister. Ancak bir zorbayı şikayet etmek onu daha da  saldırganlaştırabilecektir. Özellikle zorbanın yaptığı küçük ve önemsiz kural ihlallerini öğretmene söylemeyin. Örneğin sınıfta sakız çiğniyorsa veya ödevini yapmadıysa bunu öğretmene söylemek sizin göreviniz değil !

Ancak, eğer zorba okula birilerinin canını yakmak üzere kesici bir alet getirirse veya sizi dövmekle tehdit ederse, o zaman bunu mutlaka öğretmene söylemelisiniz. Ama bunu da gizlice yapın , diğer arkadaşlarınıza söylemeden direk öğretmeninize söyleyin. Böylece zorba onu öğretmene sizin söylediğinizi bilemez.

Zorba ile Arkadaş Olmaya Çalışmayın

Sosyal anlamda güçlük çeken çocuk ve ergenlerin düştükleri bir diğer hata ise kendilerine zorbalık eden kişiler ile arkadaş olma çabalarıdır. Ancak bu durum genel olarak işe yaramaz , hatta çocukların daha fazla  dikkat çekmesine sebebiyet verir ve sonuç olarak daha fazla zorbalığa uğrayabilirler.

Başkaları ile Arkadaş Olun

Zorbalar bir gruba dahil çocuklara sataşmaktansa, tek başına gezen, yalnız görünen çocuklara daha fazla sataşırlar. Bunun sebebi ise yalnız gezen çocukların etrafında onları koruyacak veya onlara destek olacak kişiler olmadığı için daha kolay hedef gibi görünmeleridir.

Bu yüzden de başka çocuklarla takılmak zorbalığa uğramaktan kaçınmanın iyi bir yöntemidir. Eğer daha önce zorbalığa uğradıysanız, yemeğinizi yalnız yemeyin, teneffüslerde yalnız olmayın. Etrafınızda birilerini bulundurmak faydalı olacaktır.

Zorba Etrafınızdayken Bir Yetişkinin Yakınında Bulunun

Zorbalar genellikle bir yetişkin veya otorite figürlerinin yanında bir başkasına sataşmaktan çekinirler. Dolayısıyla zorba etrafınızdayken bir öğretmenin veya yetişkinin yakınında bulunabilirsiniz. Bu demek değildir ki zamanınızın tamamını bir yetişkinin yanında geçirin.Sadece zorba yakındayken bir yetişkinin yakınında bulunmak iyi bir fikirdir.

Tehlikedeyseniz bir yetişkinden yardım isteyin

Size fiziksel zarar vermeye yönelik tehdit edildiği zaman veya tehlike anında bir yetişkinden destek almanız önemlidir. Bu, zorbalığın sürekli ve yaygın olduğu ve yukarıda özetlenen stratejilerin etkili olmadığı durumlarda da geçerlidir.

Ebeveynlerin ve aile üyelerinin yanı sıra okul personelinin yardımını dahil etmek, fiziksel zorbalığa veya çocuk ve ergenlerin yaşadığı herhangi bir zorbalığa son vermek için gerekli adım olabilir.

Kaynak: The Science Of Making Friends, Elisabeth A. Laugeson