Bu yaş döneminde bebek artık dış dünyadan gelen uyaranları çok daha iyi organize edebilmiş ve kendisini dünya üstünde etki yaratabilen bir varlık olarak görmeye başlamıştır.

Kendi başına hareket edebilecek ve sizi jestleri ve mimikleri ile yönlendirebilecek bir durumdadır. Gözü sürekli annesindedir ve ondan gelecek mesajlara göre kendi tutumlarını belirleme ihtiyacındadır.

Bir iki yaşındaki bir bebek sizin yüzünüzdeki ifadeye göre bir şeye yaklaşıp yaklaşmayacağının kararını verir.
Prednisone bodybuilding isotretinoin buy online female bodybuilding bdsm tube
İşitme duyuları da çok gelişmiştir. Her şeyi kaydetmektedirler. Belki tüm kaydettiklerini gösteremeyebilirler ama bu dönem daha çok depolamakla geçer.

Bu nedenle bebek ile konuşmak çok önemlidir. Konuşmanın bir insan ilişkisi ve duygu paylaşımı içinde geçmesi öğrenmenin gerçekleşmesi için çok önemlidir. 

Bebeğe kartlar göstererek kelime öğretmek veya kasetten hikaye dinleterek konuşmasının gelişmesini beklemek pek doğru yaklaşımlar değildir.  Prof. Patricia Kuhl ve pek çok araştırmacının da çalışmaları göstermektedir ki; çocuk kavram ve konuşma öğrenimini en hızlı ve doğru şekilde sadece insan ilişkisi içinde kazanabilmektedir.

Bu yaşlar, bebek için merak duygusunun da en ciddi geliştiği dönemdir.  Her şeye dokunmak, itmek, çekmek ister.  Bu nedenle, çevereye ve kendisine zarar vermeden bu keşif ihtiyacını giderebileceği ortamlar hazırlamak çok önemlidir.

Bu dönemde tüm duyuları aynı anda harekete geçiren faaliyetlerle beynin uyarılması zihinsel gelişimi canlandırmak için çok önemlidir. Yani bir plastik top ile oynuyorsanız, bunu hem havada atıp tutarak onun bunu takip etmesini sağlamak, sonra topu onun sırtında, kolunda, bacağında döndürüp hissetmesini sağlamak bir de, sıkarak çıkardığı sesi dinleyip taklit etmek tüm duyulara hitap edeceği için son derece eğlenceli ve anlamlı bir oyun olacaktır. Üstelik bebeğin dikkatini bir konu üstünde tutmak açısından da harika bir deneme olabilir bu tip uzatılmış keşif oyunları.

AKTİVİTELER

Çamaşır Sepeti

 

Kenarları delikli bir çamaşır sepeti alın.  İçine çocuğunuzun en sevdiği objeleri atın. Deliklerden ipleri geçirerek objelerin üstünde bir örümcek ağı şekli oluşturun.

Sonra çocuğunuzu sepetin önüne oturtun ve ilgisini sepetteki objelere çekerek almaya çalışması için motive edin.

 

 

 

 

 

Hedef :Sebat, motor planlama, göz-el koordinasyonu

 

Kutuda Çocuk Var

Eve aldığınız bir eşyanın kutusunu atmayın saklayın. Bu çocuğunuz için çok güvenli ve kendini korunaklı hissedeceği bir oyun alanı olsun.

Zaten çocuklar süslü püslü oyun malzemelerindense gerçek materyaller ile oynarken kendilerini çok daha mutlu hissederler.

Bu kutunun içine boya kalemlerini ve çocuğunuzu birlikte koyun. Bakalım çocuğunuz neler yaratacak??

Aslında böyle rutin bozan ama aslında ne yapacağını da kendinden gösteren ortamlar çocuklar için çok eğlencelidir. Önüne kağıt kalem koymaktansa çocuğu kutuya koymak, çocuk için değişik olanı yapma arzusundan dolayı çok daha heyecan verici ve direktifsiz bir iş olacaktır.

 

Hedef :otokontrol, farkındalık, ince motor beceriler

 

Traş Köpüğünde Yüzüyorum

 

Nalbanttan çok ince olmayan naylonlardan 5-10 metre ve kalın koli bantlarından da bir tane alın. Resimdeki gibi alta daha kalın bir naylon ya da yağlı fırın kağıdı serin. Bunun üstüne farklı bölgelere tıraş köpüğü ve renkli parmak boyalarını sıkın. Bazı yerlerde köpük ve boya üst üste gelebilir ama karıştırma işlemini bebeğiniz bırakın. O, bunu tüm vücudu ile yapacak ve yaparken de kendisine hayran olacaktır. Boya ve köpük yerleştirme işlemi bittikten sonra üste şeffaf naylon koyup kenarlarını bantlayın.

Bebeğinizi bu duyular denizine bırakınca gerisi gelecektir. Onun her hareketi ile çevresinde yarattığı değişimi görmesindeki mutluluğa siz de eşlik edebilirsiniz.

Hedef: Duygusal algı, göz-el koordinasyonu, kaba motor beceriler

 

 

Davulcu Bebekler

Bebekler ses çıkaran şeylere bayılırlar, hele süslü oyuncaklar değil de gerçek eşyalardan çıkan sesleri duymaya daha da çok bayılırlar. Siz de mutfaktaki tencere tavaları bu amaç için kullanabilirsiniz. Bu alet edevatı bir çember yapıp bebeği de bunun içine yüzü koyun bırakırsanız, o kendisi ne yapacağını bulacaktır. Tabii önüne bir de kepçe verin ki; ritim başlasın.

Hedef: Kaba motor, ince motor, işitsel ayrımlaştırma, göz el koordinasyonu

 

 

Lastikten Gitar Yapalım

Bir kek kalıbının etrafına kalınca paket lastiklerini geçirin. Bebeğiniz uzun sure lastiklerin esnemesinin büyüsüne kapılacaktır. Belki sonra çıkardığı seslerle de ilgilenebilir. Maddenin şekil değiştirmesi bebekleri çok ilgilendirir ve çok eğitici bir tecrübedir.

 

Hedef: İnce motor, işitsel ayrımlaştırma, planlama becerisi

 

Renkli Ponponlar :

Eşlemenin ve sınıflamanın ilk basamağı oyunumuz için renkli bardaklar ve ponponlar gerekiyor. Bu ponponları yakalamak  hem de çok eğlenceli . İsterseniz renkli silikon maşalarda kullanabilirsiniz . Maşalardan sıkılırsa haydi eller ve parmaklar çalışıyor deyin.

Hedef:  Konsantrasyon , el- göz koordinasyonu , ince-motor beceriler

 

Jöle Oyunu:

Keşfetmeyi ve her şeye dokunmayı sevdikleri bir dönem için oynanacak en güzel oyun duyusal malzemeler ile ilgili  olanlardır. Kilitli buzdolabı poşetinin içine saç jölesi ile birlikte renkli küçük nesneler yumuşak küçük hayvanlar koyun. İşi garantiye almak için poşetin ağzını bantlamayı unutmayın. Küçücük parmakları ile poşetin içindekileri kaydırmak  ona çok ilginç gelecektir.

 

Hedef: İnce –motor beceriler , el –göz koordinasyonu ,regülasyon

 

İpteki Toplar

Çocuklar eşyaları bir yerden başka bir yere taşımayı çok severler . Onlar bu işi yaparken anneler çok tedirgin olurlar ve sürekli tetikte beklerler. Düşüp bir yerlerini acıtacak diye korkarlar çünkü. Biraz fırsat verin onlara . Eğer fırsatları vermezseniz oda kendine güvenemez . İki sandalyeyi belli bir mesafede koyun . İpe delikleri olan toplar takın ve sandalyelere bağlayın . Anneleri tedirgin etmeyen taşınma başlasın haydi .