Küçük olmak zordur. Küçük bir insan çocuk olmak zordur. Peki küçük bir ahtapot çocuk olmak??? Nino’ya bakılırsa bu hiç de hoş bir durum değildir.  Sara Şahinkanat’ın yazdığı, Feridun Oral’ın resimlediği “Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor” isimli kitap, Nino’nun sabah uyanmasıyla başlar.

Ahtapot olmak Nino’ya çok zor gelir. Çünkü bir değil, iki değil, tam sekiz kolu vardır Nino’nun. Her sabah kalkıp sekiz kolunu sekiz ayrı kol deliğine sokarak giyinmek, hele bir de kış günlerinde tam sekiz eldiven takmak! Nino her gün tekrarlanan bu maratondan çok yorulmuştur. En büyük hayali bir yılanbalığına dönüşüp tek delikli giysiden bütün vücudunu geçirmektir.

Nino’nun annesi sabırlıdır. Ona zamanla bu duruma alışacağını, onun güzel ve özel olduğunu söyler. Her sabah yaptığı gibi Nino’yu okula uğurlar. Nino okul yolunda beklenmedik bir durumla karşılaşır. Yılanbalığı’nın evi ve yumurtaları tehlike altındadır. Nino hiç düşünmeden yardıma koşar…  Nasıl mı? Çok özendiği o yılan balığına çok kurtulmak istediği sekiz kolu ile yardım eder. Okuyunca bayılacaksınız. Kitap çok akıcı ve şiirsel bir anlatımla yazılmış ve Feridun Oral’ın naïf çizimleri de olayı daha da şiirselleştirmiş. Denizin altında kar manzarası fikri ve mercandan ağaçlarlar harika olmuş.

“Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor” kendinden memnun olmayan, değişmek isteyen miniklere aslında hiç bilmedikleri gizli ve özel yanları olduğunu söylemek için güzel bir araç…

Fakat yine de… bazen çocuk olmak gerçekten zor!

Bu arada, yavru olmak mı zor, yoksa o yavrunun annesi olmak mı?

Gelişimsel Yaş Aralığı: 5-6 yaş