Şiir Saldım Gökyüzüne, piyasadaki diğer şiir kitaplarından farklı bir yapıt. Bu kitapın yazılış sebepi, çocukların sıradan bir okuma eyleminin ötesine geçerek okudukları şiiri anlamlandırmaya, tartışmaya, hayal güçlerini kullanmaya ve yaratıcılıklarını geliştirmeye doğru yol almalarında yardımcı olmak. Her yönüyle titiz bir çalışmanın eseri olan kitap, çocukların edebiyat anlayışı üzerine yapıcı katkılarda bulunuyor. Mavisel Yener, kitabında bir de şöyle bir hoşluk yapmış: şiirlerin sonunda yer alan yaratıcı okuma dosyalarında çocuğun şiiri kendince yorumlamasına yardımcı olacak, üstünde düşünmesini sağlayacak, hatta resimler yapacak bölümler eklemiş. Bu dosyaları kullanarak çocuklar o anki ruh hallerini yansıttıkları yorumları ve çizimleri yıllar sonra da okuyabilecekler ve belki de kendi çocuklarına da aktarabilecekler. Mesela ben en çok ilk şiiri sevdim.

 

SOBE!

Şu çocuk benim dedemmiş,

bu fotoğrafı

sünnetinde çektirmiş

Ağaçtan erik çalan

ebelemece oynayan

leblebiyi çok seven

şeker kere şeker kaç eder

ezbere bilen

yaramaz bir çocukmuş

Ebeledim seni dede

yıllar sonra

Sobe!

Bu güzel şiirin yanında sünnet kıyafetli bir çocuk resmi var. Bir çocuk için dedesinin de aynı şeyleri yaşadığını ve onun da çocuk olduğunu hayal etmek ne müthiş bir şey. Hele bir de şiirdeki dedenin resmini çizmek, onunla ilgili hayaller geliştirmek, onun nasıl bir çocuk olduğundan bahsettmek ve hatta, şeker kere şeker kaç eder gibi şiirsel bir ifadenin ne demek olabileceğini tartışmak çok güzel bir farkındalık, empati ve metacognitif çalışma olur. Bir yandan çocuğunuzu bir edebiyat türü ile tanıştırırken bir yandan da bir sürü zihinsel ve duygusal egzersiz yaptırmış oluyorsunuz.

Yaratıcı okuma dosyaları, okuyan ve okutan öğretmenlerin de ilgisini çekecek türden çalışmalar içeriyor.Şiir Saldım Gökyüzüne tüm çocukları şiir yazmaya davet ediyor. Bu kitabı okurken her çocuk kendisini bir şair adayı hissedebilir. Heyecan verici bu yolculukta hayal gücünüzün sınırlarını zorlamaya ve eleştiri gözlüklerinizi çıkarmamaya gayret edin.

Gelişimsel Yaş Aralığı: 7-8 yaş