Okulilk sitesini yapmak fikri bende uzun süredir bir ihtiyaç haline geldi. Çünkü, ailelere çocukları ile ilgili koruyucu olabilecek bazı bilgileri sadece seansta değil, daha geniş zaman içinde ve daha büyük bir kitleye ulaşacak şekilde vermek istiyordum.

Aşırı hızlı değişen ve kontrolsüz bilgi paylaşımlarının olduğu bu sanal alemde bir klinik psikolog ve pedagoğun süzgecinden geçmiş bilgiler, makaleler, aktiviteler, kitap tavsiyeleri vs olsun istedim.

Bu sanal alanın, anne-babalar ve çocukları için bir düşünce ortamı yaratmasını, ancak buradan edinilen bilgilerin sanal olarak kalmayıp evlere taşınabilmesini umuyorum.

Bekle İzle Merak Et 0-1 yaş
Duy Gör Dokun 1-2 yaş
Atla Zıpla Anla 2-3 yaş
Dene Yanıl Çöz 3-4 yaş
Dene Anla Yorum Yap 4-5 yaş
Düşün Hisset Kendini Anla 5-6 yaş

 

Bu başlıkların altında size çocuklarınızla yapabileceğiniz oyunları ve bu oyunların sadece vakit geçirmek için değil ama aslında ne için faydalı olduğunu da anlatmaya çalışacağım.

Yine bu başlıkların her birinin altında o yaşın gelişimsel özelliklerinin anlatımını ve ilgili makaleleri bulacaksınız. Ayrıca herbirinin altında o yaş için okuyabileceğiniz kitapların tavsiyesi de olacak.

Bu yaşlardaki çocuğunuz için yapabileceğiniz en güzel iki şeyin oyun oynamak ve kitap okumak olduğunu, ama bunları gerçekten zevk alarak yapmak olduğunu söylemek isterim.

Çünkü, çocuklar gerçek anlamlardan ve duygudan kopuk ifadeler ile mümkün olduğunca az karşılaşmalıdırlar.

Dolayısıyle, sadece tavsiye ediliyor diye eğleniyormuş gibi yaparak bu oyunları oynamak veya kitap okumaktansa, çocuğunuzla sizin çok sevdiğiniz başka bir aktiviteyi paylaşmanız çok daha anlamlı olacaktır.

Bu site 25 yılı bulan meslek hayatm boyunca içsel yolculuklarına eşlik ettiğim anne ve çocukların gözlemleri,  aldığım eğitim ve supervizyonların izleri ve bana başvuran ailelerin bozulmuş düşünce ve ilişki biçimlerinden öğrendiklerim ile oluşturulmuştur. Yıllardır anlama, düşünme ve öğrenme güçlüğü ve biyolojik kökenli ciddi iletişim kurma zorluğu çeken çocuklarla çalışırken, onların bu eksik becerileri yoğun bir destekle kazanma süreçlerine şahit oldum. Bu yaşantılar bana hafıza, öğrenme, sembol oluşturma, anlama ve duyguların oluşumu süreçleri hakkında epeyce okuma ve araştırma fırsatı verdi.

Yıllar boyunca okuduklarım ve yaşadıklarım,  olumlu aile tutumlarının ve özellikle sağlıklı anne bebek ilişkisinin, anne sütünün bağışıklık sisteminde yarattığı katkıya eşdeğer bir duygusal bağışık yarattığını öğretti.

Bu nedenle Okulilk sitesinde yazdığım yazılar, tavsiye ettiğim kitaplar ve aktivitelerin yoğun olarak ilgilendiğim öğrenme, hafıza gelişimi ve bağlanma teorileri ile desteklenebilecek açılımları olmasına özen gösterdim. Dolayısıyle bir düşünce ve anlam bütünlüğü içinde tasarladığım bu site bir okul mantığını barındırdığı için siz anneler ve çocuklarınız için bir ilk-okul olsun istedim.

Bilimde şöyle bir söz vardır: “Şans hazırlanmış zihinleri tercih eder.” Yani bizim zihnimiz, ne göreceğimiz ve neyi değiştireceğimiz konusunda hazırlanmış olursa, bunları gerçekleştirme şansımız da daha fazla olacaktır.  

Umarım Okulilk sitesi sizin zihninizi, çocuğunuzla ilgili görmek ve değiştirmek istediğiniz noktalarda hazırlar.

İnci Vural Kimdir?

İnci Vural İstanbul Üniversitesi’nde Pedagoji Bölümünü bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji masterı yapmıştır. Daha sonra Fullbright bursu ile Amerika’ya gidip, Ohio State Universitesi’ne bağlı Nisonger Center’da duygusal ve gelişimsel problemleri olan çocuklarla çalışmıştr. Ayrıca Baylor College of Texsas’ta Hiperaktivite ve Dikkat Bozukluğu Kliniği’nde staj yapmıştır.

1992 yılından beri de İstanbul’da Endişe Bozukluğu, Hiperaktivite ve Dikkat Bozukluğu, Asperger Sendromu ve Otizm gibi tanılar almış çocuklarla çalışmaktadır. Psikiyatrik tanı almış veya almamış tüm çocukların aileleriyle de ebeveynlik tutumlarını geliştirmelerine yardımcı olacak grup çalışmaları yapmaktadır. Halen Ulus’ta Klinilk adlı çocuk sağlık merkezinde çalışmaktadır.

Zorlanan/Zorlayan Çocuklar (Remzi Yayınevi) , SOS Otizm (Evrim Yayınevi) adlı kitapları basılmıştır. Ayrıca Çocuklara Terapotik Öyküler Dizisi (Doğan Egmont Yayınları) olarak basılmış 4 çocuk kitabı bulunmaktadır.