Evde bulabileceğiniz tepsi ya da ayakkabı kutu kapağı gibi malzemelere farklı materyalleri koymanız çok eğlenceli bir oyun yaratmanız için yeterlidir. Ama malzeme seçiminde hayalgücünüzü serbest bırakın.  Örneğin; pamuk, zımpara, nohut, çakıl taşı, traşköpüğü gibi hertürlü oyuncak olarak kullanmayı düşünmeyeceğiniz malzemeyi ortaya çıkarın. Bunların herbirini ayrı bir tepsi ya da kutu kapağına koyun. Kap olarak seçtiğiniz malzemeler çocuğunuzun iki ayağı ile üstünde durabileceği gibi malzemeler olmalıdır.

Öncelikle bu malzemeleri kutudan kutuya zıplayarak hissetmesini sağlayın.

 Sonraki adımda, örneğin sizin el çırpma hızınıza uygun bir hızda bir kutudan diğerine zıplamasını isteyin. Bu oyunu hızlandırıp yavaşlatarak takip etmesini sağlayacak şekilde yapın. Bir işi yavaş yapmayı sağlamak ciddi bir efor gerektirir bu yaştaki bir çocuk için ve çok güzel bir otokontrol egzersizidir.

Daha sonra da, bu oyunu çocuğunuzun gözünü bağlayıp, tabii düşmesin diye elinden tutarak yaptırabilirsiniz. Bu aşamada ise çocuğunuzdan hissettiği şeyin ne olduğunu tahmin etmesini isteyebilirsiniz. Gözünü kapatarak bir iş yapmak pek çok çocuğu çok heyecanlandırır. Ama daha kontrolcu ve endişeli bir çocuğunuz varsa bu göz kapama oyunundan çok hoşlanmayabilir. Bu durumda fazla ısrara gerek yok, tabii burda endişeli çocuk vs diye okuyunca “ah ne olacak benim çocuğum” demenize de gerek yok. Bu tip pek çok özellik, bazı dönemlerde ortaya çıkıp daha sonra kendiliğinden ortadan kalkabilmektedir.