Behiç Ak benim en sevdiğim yazarlardan. Daha önce de kitaplarını buradan tanıtmaya çalıştım. Masalsı yazımı ve sempatik çizimleri beni çok etkiliyor. Çevre, toplumsal duyarlılıklar vs gibi çocuklara çok erkenden kazandırılması gereken değerleri içine kattığı kitaplar yazması kendisini benim için daha da özel kılıyor.

Bu kitabında yazlıkçılar adası diye bilinen bir yerde yaşayan kedilerin hayat mücadelesi ve pozitif çözümleri esprili şekilde ele alınmış. Yazlıkçılar adasına her yaz insanlar coşku ve keyif ile gelip evlerini açarlar yeni mevsime evlerini ve kendilerini hazırlarlar. O güzel havalar süresince tüm ada halkı ve adanın kedileri çok mutludur. Ama sonbahar gelip havalar serinlemeye başlayınca yazlıkçılar adayı terketmeye başlarlar. Ada kedilere kalır ama kediler de aç kalır.

İşte o sonbahar kediler aç kalacaklarını anlayınca insanlardan feyz alıp ekonomik düzeni kurmanın yolunu bulurlar. Bu noktada çocuklarla ekonominin nasıl oluştuğu, ihtiyaç- para ilişkisinin nasıl oluştuğu gibi konuları tartışmak hoş olabilir.

Ayrıca bu konuda çok fikir açıcı olduğunu düşündüğüm Para Dağıtan Adam adlı kitabı da önerebilirim yeri gelmişken. O kitapta da olaya tam ters taraftan bakılmış, para çok olunca kimsenin nasıl çalışmaya ihtiyaç duymadığı ve sistemin çöktüğü , insanların yiyecek ekmek bile bulamadığı anlatılmaktaydı bu gizemli adamın hikayesi etrafında.

Yazlıkçılar adasının kedileri sonunda çareyi insanlar gibi para kazanacak bir sistem kurma yolunda bulurlar. Kış boyunca adayı insanlar için cazip hale getirecek bir sirk kurarlar. Kitabı okurken hepinizin kendi ada hikayelerinizin canlanacağına eminim. Çocuklarınızda da bir ada ruhu oluşması için temelleri atmış olabilirsiniz.

Bu yaz fırsat bulursanız çocuklarınızla bir adaya gitmeye çalışırsanız ve kedilerle ilişki kurarsanız kitabı daha da iyi yaşamış olursunuz. Hepinize iyi yazlar diliyorum:-)

Gelişimsel Yaş Aralığı: 7-8 yaş