Betül okul gösterilerinde hep birinci secilen, davranışları ile herkese örnek olan, kalkınca yatağını toplayan, teşekkür ederim ve rica ederim gibi nezaket sözcüklerini kullanmadan konuşmayan mükemmel bir kızdır. Hiç hata yapmaz ve hata yapmaktan çok korkar. Aslında onun en büyük kusuru, kusursuz olmaktır.  Aranızda kusursuz !! olanlar bunun ne kadar zor bir iş olduğunu bilirler. Aynı kusursuzluğu çocuğundan da beklemek anne babayı oldukça acımasız yapabilir.

Neyse ki; Betül’ün anne ve babası mükemmel insanlar değildir. Ama Betül her nasılsa böyle olmuştur. Kendisine hata yapmak için hiçbir hak tanımaz. Hatta hata yapmamak için kendisini pek çok şeyden mahrum bırakır.  Bu hiç gol yememiş kalecinin gol yemekten korkması gibidir. Fakat günün birinde okul gösterisinde inanılmaz bir hata yapar, sonrasında da hayatı değişir. En iyi yaptığı numarayı yapacak ve herkesi kendisine hayran bırakacaktır, ama olay onun kontrolünden çıkar veee…. Artık gol yemiştir ve dünyanın sonu olmadığını da görmüştür. O da kendi haline gülmeye başlar. Bundan sonra en en en en olmak zorunda değildir.

Yazar Mark Pett ve Gary Rubinstein Betül hepimize yararlanabilecek bir ders sunuyor: hatalardan ders almak, gülmek ve oluruna bırakmak…

“Hiç Hata Yapmayan Kız, mükemmeliyetçi olan her çocuğun (veya yetişkinin!) okuması gereken bir kitap. “ diyor Stephanie Oppenheim.

 

Betül hepimize yararlanabilecek bir ders sunuyor: hatalardan ders almak, gülmek ve oluruna bırakmak…

Gelişimsel Yaş Aralığı: 5-6 yaş