Günışığı Kitaplığından çıkan bu kitabın yazarı tanıdık bir isim; Behiç Ak. Çizer olarak Behiç Ak’ı tanımayan yoktur. Mimarlık eğitimi alan sanatçı, Türkiye’nin önde gelen karkatüristlerinden biri. Ayrıca oyun yazarı  ve çok güzel  çocuk kitaplarının yazarı ve çizeri. Yani çok üretken bir sanatçı. Bu kitabında da Günışığı serisinde çıkan diğer kitapları gibi insan ilişkileri, toplu yaşam, toplumsal değerler,tüketim, değişim ve çevre gibi konulara bir sanatçı duyarlılığı ile yaklaşıyor.

Günümüzde çılgınlığa varan ve bazen de sahip olduklarımızın değerini tamamen unutturan aşırı tüketim eğilimlerini, kendine özgü mizahi uslubuyla anlatıp, karikatür tadında resimlerle de süsleyince bu kitabın mesajı çocuklara keyifli bir yoldan ulaşmış oluyor.

Adanın ciğercisi Muammer Bey çok iddiacı ve alıngan biridir. O kadar ki: kardeşi çalışkan tamirci Kadir Bey’e bile küsmüştür. Oysa her şeyi tamir eden hatta kırık kalpleri bile onaran tamircinin bundan haberi yoktur. O adalıların her türlü eski eşyasını tamir eder, eskileri değerlendirir ve hatta bu eşyaların hikayesini ve tarihini de anlatır sahiplerine. Ancak adadaki beyaz eşyacı ve nalbur kazançlarına engel olan bu tamirciden hiç hoşlanmazlar. Adalılar da bu tamirci yüzünden yeni bir şey alamadıkları için çok şikayetçidirler.  Eskilerini atıp yenilerini almaktır onların da bütün dertleri, hayatlarını yenilemek ihtiyacındadırlar belli ki!

“Bu günün dünyası hep yenilenmek üzerine kurulu, hiçbirşeyin eskimesine izin verilmiyor,  O yüzden insanlar hep sınırda yaşıyor ve bunun getirdiği büyük bir gerginlik var, çocuklarda da var bu” diyor Behiç Ak bir roportajında ve ekliyor “Hiçbir şeyi tüketemiyoruz. Bir şeyi tüketebilmek için onunla ilgili vakit harcayabilmek lazım. İnsan ilişkileri de öyle, o ilişkilere vakit ayırmazsanız onları kullanmamış oluyorsunuz.”

Çocuklar bu kitapta çok önemli değerler hakkında düşünüyorlar belki ama aslında bir hikaye tadı, bir edebiyat tadı alıyorlar. Ana fikirle ilgili izler ağızda bir tad olarak kalıyor ve bu da çocuk edebiyatında didaktik olmamanın güzelliğini tekrar hatırlatıyor bize.

Kitabın sonunu heyecanla bekliyorsunuz okurken; bakalım ciğerci ve tamirci kardeşler arasındaki küskünlük tamir edilecek mi ve tamirci Kadir Bey yollandığı yerden geri gelecek mi diye. Çok keyifli ve anlamlı bir kitap.

Keyifli bir yaz tatili diliyorum bütün miniklere ve ailelere….