Bebeğinizi yüzyüze bakacak şekilde kollarınızda tutun. Onun bakışlarını yakaladığınız zaman onun heyecanına ortak olmaya çalışın. Bu karşılıklılığı sürdürebildiğiniz kadar sürdürün. O bıkıp bıraktığı zaman siz de kesin ve onun dinlenmesine izin verin. Kendinizi eğlenceli ve ilginç yapmaya çalışın. Farklı sesler ve mimikler denemek ama bunları abartmamak önemlidir. Denediğiniz ses ve mimiklere ara vermek bebeğinize alan açmak da önemlidir.

Onun dış dünyadan gelen bu yeni mesajları öğütmek için zamana ihtiyacı vardır. Bombardıman yapmak onu yorar ve kendisini kapatmasına sebep olabilir.

Yaptıklarınızın onun hoşuna gidip gitmediğini anlamaya çalışın. Sesten mi hoşlanıyor, hareketten mi hoşlanıyor farketmeye çalışın.

Bazı bebekler daha yumuşak sesler ve hareketlerden hoşlanırken bazı bebekler de daha kuvvetli ses ve dokunuşlardan hoşlanırlar. Sizin bebeğiniz nelerden hoşlanıyor diye anlamaya çalışın. Bebeğin benlik kavramı onu anlamaya çalıştığınızda güçlenir. Karşılıklı etkileşim sırasında bebek kendisini sakinleştirmeyi öğrenir.