Bu yaş döneminde bebek artık dış dünyadan gelen uyaranları çok daha iyi organize edebilmiş ve kendisini dünya üstünde etki yaratabilen bir varlık olarak görmeye başlamıştır.

Kendi başına hareket edebilecek ve sizi jestleri ve mimikleri ile yönlendirebilecek bir durumdadır. Gözü sürekli annesindedir ve ondan gelecek mesajlara göre kendi tutumlarını belirleme ihtiyacındadır.

Bir iki yaşındaki bir bebek sizin yüzünüzdeki ifadeye göre bir şeye yaklaşıp yaklaşmayacağının kararını verir.

İşitme duyuları da çok gelişmiştir. Her şeyi kaydetmektedirler. Belki tüm kaydettiklerini gösteremeyebilirler ama bu dönem daha çok depolamakla geçer.

Bu nedenle bebek ile konuşmak çok önemlidir. Konuşmanın bir insan ilişkisi ve duygu paylaşımı içinde geçmesi öğrenmenin gerçekleşmesi için çok önemlidir. 

Bebeğe kartlar göstererek kelime öğretmek veya kasetten hikaye dinleterek konuşmasının gelişmesini beklemek pek doğru yaklaşımlar değildir.  Prof. Patricia Kuhl ve pek çok araştırmacının da çalışmaları göstermektedir ki; çocuk kavram ve konuşma öğrenimini en hızlı ve doğru şekilde sadece insan ilişkisi içinde kazanabilmektedir.

Bu yaşlar, bebek için merak duygusunun da en ciddi geliştiği dönemdir.  Her şeye dokunmak, itmek, çekmek ister.  Bu nedenle, çevereye ve kendisine zarar vermeden bu keşif ihtiyacını giderebileceği ortamlar hazırlamak çok önemlidir.

Bu dönemde tüm duyuları aynı anda harekete geçiren faaliyetlerle beynin uyarılması zihinsel gelişimi canlandırmak için çok önemlidir. Yani bir plastik top ile oynuyorsanız, bunu hem havada atıp tutarak onun bunu takip etmesini sağlamak, sonra topu onun sırtında, kolunda, bacağında döndürüp hissetmesini sağlamak bir de, sıkarak çıkardığı sesi dinleyip taklit etmek tüm duyulara hitap edeceği için son derece eğlenceli ve anlamlı bir oyun olacaktır. Üstelik bebeğin dikkatini bir konu üstünde tutmak açısından da harika bir deneme olabilir bu tip uzatılmış keşif oyunları.

AKTİVİTELER

Çamaşır Sepeti

 

Kenarları delikli bir çamaşır sepeti alın.  İçine çocuğunuzun en sevdiği objeleri atın. Deliklerden ipleri geçirerek objelerin üstünde bir örümcek ağı şekli oluşturun.

Sonra çocuğunuzu sepetin önüne oturtun ve ilgisini sepetteki objelere çekerek almaya çalışması için motive edin.

 

 

 

 

 

Sebat, motor planlama, göz-el koordinasyonu

 

Kutuda Çocuk Var

Eve aldığınız bir eşyanın kutusunu atmayın saklayın. Bu çocuğunuz için çok güvenli ve kendini korunaklı hissedeceği bir oyun alanı olsun.

Zaten çocuklar süslü püslü oyun malzemelerindense gerçek materyaller ile oynarken kendilerini çok daha mutlu hissederler.

Bu kutunun içine boya kalemlerini ve çocuğunuzu birlikte koyun. Bakalım çocuğunuz neler yaratacak??

Aslında böyle rutin bozan ama aslında ne yapacağını da kendinden gösteren ortamlar çocuklar için çok eğlencelidir. Önüne kağıt kalem koymaktansa çocuğu kutuya koymak, çocuk için değişik olanı yapma arzusundan dolayı çok daha heyecan verici ve direktifsiz bir iş olacaktır.

 

otokontrol, farkındalık, ince motor beceriler