Bu yaşlardaki çocuklar akllarına koyduklarını yapmak konusnda çok iddialıdırlar. Ama bu daha çok kendi istediklerini yapmak şeklinde olabilir. Sizin arzu ettiklerinizi yapmak konusunda aynı enerjiyi göstermeyeceklerdir.  Bu nedenle onlar için kendinizi de oyunları da ilginç hale getirmelisiniz ki, oyuna çekmeyi, orda tutabilmeyi başarabilesiniz.

En ufak bir başarısızlıkta yaptığı işten hemen vazgeçen çocuklara sıklıkla rastlanır. Ama sebat etme gücü aslında bu yaşlarda gelişir. Sebat ise, çocuğun sizinle ilişkisinde zevk aldığı sure arttırkça artar. O nedenle kendinizi ilginç yapmanız gerekiyor diyorum.

İlginç olmak derken illaki; palyaço gibi davranın demek istemiyorum. Kişilik olarak, olaylara yaklaşım şekli olarak ilginç olmaktan bahsediyorum. Kitap okurken ilginç noktalara dikkat çekmek, yaratıcı bir yön katmak, çocuğun beklediğinin dışında davranmak, onu kalıp cevaplarla beslemek yerine düşündürtmeye çalışmaktan bahsediyorum.

Örneğin; kule yaparken muhakkak yüksek olsun diye çaba sarfetmek, ya da sayı öğretmek derdine kapılmak yerine, ne kadar eğlenceli bir iş yaptığınıza yoğunlaşmaya çalışın. Bunun aniden yıkılmasının, çocuğunuzu ne kadar heyecanlandırıp mutlu edeceğini anlamaya çalışın.

AKTİVİTELER

Traş Köpüğü ile Boya

Traş eski bir kek kabınıza ayrı ayrı bölmelere sıkın. Sonra içlerine artık her marketten bulabileceğiniz gıda boyalarından farklı renklerden damlatın.

Çocuğunuzun eline kalın bir fırça verin.  Önüne de geniş bir karton ya da paket kağıdı koyun. Fırça ile gelişigüzel istediği gibi kağıdı boyasın.

Titiz anneler de hiç merak etmesin. Bu malzeme su ile silindiği anda kaybolmaktadır, hatta silmeseniz bile zaman içinde uçmaktadır.

Buna çocuğunuzun elini de daldırıp parmak boyası gibi kullanmasına izin verebilirsiniz.

Bölmelere köpüğü ve boyayı koyduktan sonra karıştırma işlemini çocuğunuza bırakın ki; renklerin karışımını ve oluşumunu görsün.

Bu tip malzemelerle, dokunsal hislerle erken yaşlarda tanışan çocukların, yeniliklere, yeni tat ve dokulara karşı da daha açık ve toleranslı olacağı söylenebilir.

 

İnce motor becerisi, keşif, görsel ayrımlaştırma, dokunsal duyarsızlaşma

 

Adımı Sildim Tahtalardan

 

Evde bir kara tahta varsa ona, ya da beyaz tahta varsa ona da olabilir harfleri yazabilirsiniz. Ya da çocuğunuzun adını yazabilirsiniz. Kara tahta için bir suluboya fırçası, beyaz tahta içinse mandala sıkıştırılmız bir sünger parçası verebilirsiniz.

Ve çocuğunuzdan bu harfleri üstünden geçerek silmesini isteyebilirsiniz.  Gelişigüzel silse de farketmez bir kaç oyun sonra üstünden geçmeyi de başaracaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ince motor beceriler, göz el koordinasyonu, duruş, yön algısı