4-5 Yaşlarında çocuklar bir şeyler denemeyi çok severler. Aslında küçük birer bilim adamı gibi davranma eğiliminde oldukları bile söylenebilir. Bu yaş çocuklarının soruları yorgun anne babaları tüketebilir.  Kim gelecek?  Ne zaman gideceğiz?  Neden oraya kaldırdın? gibi bitmek bilmez soruların herbiri aslında çocuk için bilimsel bir sorgulama gerektirebilir.

Eğer sorular köreltilmez hatta geliştirilirse gerçekten bilimsel düşünen bir çocuk bile çıkabilir ortaya. Geliştirme derken; çocuğun merakını anlamaya ve izlemeye çalışmaktan bahsedilebilir.  Yani çocuğun sorularına illaki de kesin cevaplar vermek de gerekmeyebilir ama ne anlatmaya çalıştığını merak etmek bile başlıbaşına merakı destekleyici bir durumdur. Örneğin yukardaki sorulara; “Kardeşini de götürecek miyiz diye mi  merak ettin yoksa sen?”  “çok sabırsız gibisin sanki, bir an önce gitmek istiyorsun” ya da “sence nereye koymuş olabilirim o çikolataları sen bulmayasın diye?” gibi zihin açıcı, merakı sürdürücü en önemlisi de çocuğun aklındakini merak etmeye yönelik sorular sorabilirsiniz.

Merak bu yaş çocuğunda en ön plandaki  duygulardan biridir.  Her şeyi denemek ister. Hatta kendi yapmak ister, siz yaparsanız sinir krizi geçirir. Teşvik edilmek ister ama boş boş “harikasın aslansın kaplansın” laflarını da duymak istemez. Neden harika olduğunu, nasıl bir fark yaratığını duymak ister.

O nedenle çocuğunuza çok dikkatli ve açık bir zihinle bakmalısınızdır ki; bu farkları yakalayabilesiniz.

 

AKTİVİTELER

Bardak Devirme

 Büyük boy plastik bardaklardan alın. Ya da küçük de olsa karton bardakları da kullanabilirsiniz bu oyun için. Ama piyasada satılan çok ince beyaz plastik bardaklar pek kolay üstüste durmayacağı için bunları kullanmayın.  Çocuğunuza resimdeki gibi bir kale inşa ettirin. Bunu inşa etme kısmı da çok eğlenceli ve geliştiricidir. Çocuk eğer çok sert bırakırsa bardağı tüm kale yıkılabilir. Ortalayamazsa yine kale bozulabilir. Ama sonuna kadar başardığını görmek onu çok mutlu edecektir. Hele de birazdan bunu bir sürü farklı usulde yıkacağını bilmek onu daha da heyecanlandıracaktır.

Sonra bir kez topu yerden yuvarlayarak, başka sefer havadan atarak, sonra da varsa eğer kaykayı ile çarparak devirmesini söyleyin. Ya da eline bir plastik su şişesi verin onunla çarpıp devirsin. Herbirinde yaşayacağı vucutsal deneyim farklı olacaktır.

Kaykay yerine pazardan bulabileceğiniz; tüplerin ya da buzdolaplarının altına konulan tekerlekli tahtalarda kullanılabilir. Hatta buna karnını üstünde yatıp, kendisini kolları ile ileri doğru iterek kullanabilir. Bu arada kol ve sırt kaslarını kullanacağı gibi, yüzme hareketi yapacağı için vücudunun her iki tarafını koordineli kullanarak bilateral bir çalışma yapmış olacaktır.

 

Dikkat, koordinasyon, vucut farkındalığı, gücünü farketme ve kontrollü kullanma, bilateral çalışma

 

Hedefe İsabet

Çocuğunuzun ilgisini çekecek resimleri, ya da harf, sayı vs öğretmek istiyorsanız bunları duvara belli aralıklarla bantla yapıştırın. Sonra kolayca tutabileceği boydaki yumuşak bir topu eline verin.

Siz resimlerin isimlerini önce yavaş sonra arkakaya hızla söyledikçe, o topu atarak resmi vurmaya çalışsın.

Oyunu yaparken hep şaşırtma hep eğlence şart; mesela; araba resmine bakıp aaaaarrr derkerken, son anda “armut” deyin. Onun heyecanı ve sizinle o heyecanın içinde aynı duyguda buluşması, kazanacağı işitsel ayrımlaştırma, kaba motor vs gibi pek çok beceriden daha kıymetli olacaktır.

Sonra gittikçe artan sayıdaki ismi aklında tutup top atmasını isteyin. Mesela araba, ev deyin o aklında tutup ikisini de sırayla vursun. Sonra aklında tutacağı obje sayısını çoğaltın.