Daha İyi Arkadaşlıklar Kurmak Adına

Dostluğun gücünü kutsamak için geçerli sebeplerimiz vardır. Gerçek bir arkadaş yargılamadan destek verir, kriz sırasında oradadır ve önemli zamanlarda söylenecek doğru şeyi bilir. Dostluklar mutlu bir yaşamın vazgeçilmez bir bileşenidir, bu yüzden onlara hak ettikleri özen ve dikkati vermek gerekir. Arkadaşlıkların neden önemli olduğunu, nasıl sürdürüleceğini ve daha iyi bir arkadaş olmak için atabileceğiniz basit adımları öğrenmek için okumaya devam edin.

Arkadaşlığın Yararları

Aile ilişkileri genellikle bir doz suçluluk ve yükümlülük ile gelir. Öte yandan arkadaşlar, günlük yaşamın yüklerinin panzehiridir.

Arkadaşlar Yükü Paylaşır

Arkadaşlık ne kadar güçlüdür? Virginia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, arkadaşlığın günlük yaşamın zorluklarına yaklaşımımızı etkileyip etkilemediğini öğrenmek istiyorlardı. Alışılmadık bir deneyde, araştırmacılar üniversite kampüsünde dik bir tepenin (26 derece eğim) tabanında durdular ve bu deneyde 34 öğrencinin onlara yardım etmelerini istediler. Bazı öğrenciler kendi başlarına; diğerleri çiftler halinde yürüyorlardı. Her öğrenciye vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde 20’sine eşit ağırlıklarla dolu bir sırt çantası verildi. Öğrenciler önce tepeye tırmanmak zorunda kalacakları izlenimine sahip olsalar da, araştırmacılar onlardan tırmanışın ne kadar dik ve zor olacağını tahmin etmelerini istediler. Özellikle, tek başına duran öğrenciler tepe eğimini daha dik olarak algıladılar ve ağırlıklı paketi taşırken tırmanmanın daha zor olacağını düşündüler. Ancak bir arkadaşıyla duran öğrenciler, tepenin tırmanmak için daha kolay göründüğünü düşündü ve dikliği hakkında daha düşük olduğuna dair tahminler verdi. İlginç bir şekilde, iki arkadaş birbirini ne kadar uzun süre tanıyorsa, tepe o kadar az dik göründü.

Diğer çalışmalar da sosyal desteğin stresle baş etmemize yardımcı olduğu fikrini desteklemektedir. Bir başka çalışmada kadın üniversite öğrencilerinden zorlu matematik sorularını cevaplamaları istendiğinde kalp atış hızlarının yükseldiği görülmüştür. Ancak matematik problemlerini odadaki bir arkadaşıyla cevaplamaları istendiğinde kalp atış hızları daha düşük bulunmuştur.

Benzer şekilde başka bir çalışmada Rhesus Maymunları yeni bir ortama taşındığında kanlarındaki stres hormonlarının seviyesinin arttığı bulunmuştur. Ancak bir maymun tercih ettiği bir arkadaşıyla birlikte hareket ettiğinde (maymunlar da arkadaşlıklar oluşturur), kanında ölçülen stres hormonları çok daha düşük çıkmıştır (Benzer sonuçlar sıçanlarda ve Gine domuzlarında da görülmüştür.).

Tüm bu araştırmalar, arkadaşların zorlu bir durum hakkındaki görüşümüzü değiştirebileceğini ve aynı odada sadece bir arkadaşın varlığının stresimizi azaltabileceğini gösteriyor. Arkadaşlara sahip olmak, aslında bir dış destekle günlük yaşamın bazı duygusal yüklerinin üstesinden gelmemizi sağlamaktadır.

Sağlığa Yararlı Arkadaşlar

Sağlık ve ilişkiler üzerine yapılan araştırmaların çoğu romantik ilişkilere odaklanmıştır. Ancak araştırmacılar, arkadaşlıklarımızın aslında sağlığımız üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olduğunu bulmuşlardır. İşte arkadaş edinmenin sağlık yararları ile ilgili bazı bulgular:

  • Avustralya’da yürütülen 10 yıllık bir araştırma, araştırma döneminde geniş bir arkadaş çevresi olan yaşlı insanların daha az arkadaşa sahip olanlara göre ölme olasılıklarının yüzde 22 daha az olduğunu bulmuştur.
  • 2006 yılında meme kanseri olan yaklaşık 3.000 hemşire üzerinde yapılan bir araştırma, yakın arkadaşı olmayan kadınların, 10 veya daha fazla arkadaşı olan kadınlardan dört kat daha fazla hastalıktan ölme olasılığının bulunduğunu ortaya koymuştur. Özellikle, yakınlık ve arkadaşınızla temas miktarı hayatta kalma ile ilişkili bulunmamıştır. Sadece arkadaşlara sahip olmak koruyucu bir faktördür. Bir eşe sahip olmak ise hayatta kalmakla ilişkili bulunmamıştır.
  • 736 orta yaş İsveçli erkekten oluşan altı yıllık bir çalışmada, bir yaşam partnerine bağlı kalmanın, kalp krizi ve ölümcül koroner kalp hastalığı riskini etkilemediği bulunmuştur, ancak arkadaşlıklar sonuçlarda anlamlı farklar yaratmıştır Kardiyovasküler sağlık için sosyal destek eksikliği risk faktörleri arasındadır ve sigara içmek kadar kötüdür.

Arkadaşlıklar bizim için neden bu kadar önemlidir? Bilim adamlarının bu konuyla ilgili birkaç teorisi var:

Lojistik destek: Çoğu çalışmada, yakınlık dostluğun yararları arasında olmamasına rağmen, arkadaşlar hasta bir kişi için ayak işleri yapabilir ve ilaç alabilirler.

Sosyal ağlar: Güçlü sosyal bağları olan kişilerin bu bağları sayesinde sağlık hizmetlerine ve bakımına daha iyi erişimleri olabilir veya yardım arama olasılıkları daha yüksek olabilir.

Daha az stres: Güçlü arkadaşlıkları olan insanların soğuk algınlığı olasılığı daha düşüktür, çünkü belki de daha düşük stres seviyelerine sahiptirler.

Olumlu akran baskısı: Araştırmacılar, bazı sağlık davranışlarının bulaşıcı gibi göründüğünü ve yüz yüze ve çevrimiçi olan sosyal ağlarımızın obezite, endişe ve genel mutluluğu etkileyebileceğini bulmuşlardır. Yakın tarihli bir raporda, bir kişinin egzersiz rutininin sosyal ağından güçlü bir şekilde etkilendiğinden bahsedilmektedir.

Ancak bunun tersi de olabilir, 2007 yılında yapılan bir çalışmada, arkadaşları kilo alan insanlar arasında obezite riskinin yaklaşık yüzde 60’lık bir artış gösterdiği bulunmuştur.

Arkadaşlıklar Yaşlanmayı Kolay Hale Getirir

National Geographic üyesi ve yazarı olan Dan Buettner, dünyada ortalamadan çok daha uzun insanların yaşadığı bölgelerin sağlık alışkanlıklarını inceledi. Bu alanlara “mavi bölgeler” deniyor ve bu bölgelerde olumlu dostlukların ortak bir tema olduğunu bulundu.

Kadınlar için ortalama yaşamın yaklaşık 90 yıl olduğu Japonya’daki Okinawa’da, insanlar “moai” adı verilen bir tür sosyal ağ oluşturuyor. Bu ağ 5 kişilik bir gruptan oluşuyor ve kişiler birbirlerine ömür boyu sosyal, lojistik, duygusal ve hatta finansal destek sunuyorlar. Bir moai’de grup, bol miktarda mahsulü paylaşmak gibi işler iyi gittiğinde fayda sağlıyor ve grubun aileleri, bir çocuk hastalandığında veya biri öldüğünde birbirlerine destek oluyorlar.

Bunun dışında, Buettner’ın ekibi, insanların kendi sosyal ağlarının olumlu etkilerini değerlendirmelerine yardımcı olacak bir test hazırladı. Bu testte arkadaşların sağlık durumları, ne kadar içtikleri, yedikleri, egzersiz yaptıkları ve görünümleri hakkında sorular vardı. Amaç, daha az sağlıklı arkadaşlarınızı hayatınızdan çıkarmanız değil, en yüksek puanı alan kişileri tanımlamak ve onlarla daha fazla zaman geçirmekti.

İlişkiden uzak Facebook arkadaşlarından ziyade üç-beş gerçek dünya arkadaşına odaklanmalarını tavsiye eden Bay Buettner, “Hayatınıza sağlıklı yıllar eklemek için yapabileceğiniz en güçlü şeyin sosyal ağınızı iyileştirmek olduğunu savunuyorum.” dedi.

 

Kaynak : https://www.nytimes.com/guides/smarterliving/how-to-be-a-better-friend